ММС

На одмор само со позитивен ПЦР тест или серолошки со антитела- Најубавата плажа на светот ги отвори вратите за туристите

Сини води, плажи со златен песок, делфини кои пливаат мирно покрај брегот. Архипелагот Фернандо де Нороња во близина на Бразил е една од најубавите дестинации во светот. Сега е повторно отворен за туристи, но со неочекуван улов. Можете да одите таму само ако сте имале Ковид-19.

Фернандо де Нороња,кај се наоѓа и Баја до Санчо, е најубавата плажа во светот прогласена годинава  според корисниците на Trip Advisor, оваа недела се отвора за туристи, соопштуваат од бразилската држава Пернамбуко.

„За да слетаат на островот, туристите мора да презентираат позитивен ПЦР тест стар најмалку 20 дена или серолошки тест што покажува антитела на Ковид“, рече Гилермо Роча, регионален претставник.

За време на прес-конференцијата, Роча не расправаше јасно зошто Бразил ќе прифаќа туристи на островите само кои веќе страдале од вирусот. Тестот за ПЦР покажува дали некој носи вирус. Серолошкиот тест покажува дали човечкото тело веќе има развиено антитела против него.

Фернандо де Нороња, група од 21 вулкански остров, е затворен за туристи од средината на март, поради пандемијата. На 31 јули, островите беа отворени само за луѓе чии домови се таму и за локални истражувачи, објави Си-Ен-Ен.

Архипелагот е национален парк и една од најпосетуваните туристички атракции во Бразил. Минатата година имало 106.000 туристи, од кои 90% се Бразилци.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.