ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 09/27/20 9:57 PM

Апстиненцијата од секс дава животни лекции – Дознај колку вредиш и запознај се себе си

Апстиненцијата обично се случува одеднаш. Кога имате партнер, на пример, тоа не функционира. Но, да земете и доброволно да се откажете од сексот само од желба да докажете нешто на себе? Тоа е моќно. Младата Американка Бруна Несиф се одлучи на сличен експеримент. Патем, таа самата е многу убава и привлечна. Своето искуство Бруна го опиша на својот личен блог.

„Немав секс повеќе од една година, а ова патување низ мојата лична пустина Мохаве беше и поучно и фрустрирачко (доволно разбирливо).

Зошто ми требаше оваа воздржаност?

Сè започна во 2015 година, кога еден човек јасно објасни на Инстаграм дека нашиот интерес е заеднички. Имаше нешто навистина топло и блиско во нашата комуникација. Не требаше долго за коментарите да се претворат во лични пораки, а пораките во дневни телефонски повици.

Бев воодушевена: О, Боже, имам врска! Но, ова не траеше долго.

Се испостави дека тој неодамна ставил крај на сериозна романса и не сакаше ништо сериозно. Наместо да се помирам и да заминам, се однесував како да е совршено за мене. Хемијата меѓу нас сè уште беше премногу силна за да се игнорира (и, искрено, тогаш не сакав да го признаам очигледното).

Се обидов да се убедам дека да имаш секс со некој што не сака да ми биде партнер е кул. Бев смирена знаејќи дека тој се дружи и со други девојки. Се осигурав дека имаме само секс и ништо друго. И тоа е она што го сакам.

Но, во еден момент сфатив дека тоа го правам доста често: се помирувам со она што тие се подготвени да ми дадат, без да ги земам предвид моите сопствени желби. Се уморив да живеам според истото сценарио. И, почнав да копам подлабоко во себе за да разберам зошто секогаш влегувам во врски што не завршуваат добро.

Во денешно време, вообичаено е сексот да се гледа како средство за постигнување на целта, а не како привилегија, и поради некоја причина верував дека треба да имате секс за да се чувствува мажот добро. И ако не го направам тоа, тгаш тој – бам – исчезнува!

И решив: нема случајни врски. Нема да одам во кревет сè додека мажот не направи да се чувствувам како божица. Но, како што се испостави, траеше подолго отколку што мислев.

Првите неколку месеци беа одлични: почувствував дека женската моќ конечно ми се врати и ништо не може да ме одвлече од патеката. Но, кога поминаа шест месеци, првичната возбуда исчезна и целиот експеримент беше доведен во прашање.

Отпрвин ми се чинеше дека е премногу жртва.

Второ, почнав да лудувам затоа што постојано сакав да имам секс. Ова е прилично непријатно само по себе и ако на ова јаа додадете и ваша сопствена борба со сексуалната привлечност, само за да докажете нешто, оф …

Одеднаш се покажа дека мојата одлука може да го уништи мојот однос со моите пријатели. Тие не ја прифатија мојата воздржаност и ме укорија. Наспроти мојата позадина, тие самите изгледаа расипано.

Почнавме да ја избегнуваме темата секс во разговорите воопшто, таа растеше меѓу нас како ѕид. Тие се налутија и ми замерија што растев комплекси во нив, иако тоа беше „само секс“. И во еден момент бев дури и подготвен да се откажам затоа што физичките потреби не водеа никаде. Но, се повлеков.

На крајот на краиштата, не е важно што некој не разбира зошто и зошто го правам ова.

И во еден момент, хормоните се смирија (или едноставно се откажаа). Знам дека една недела без секс за некого може да изгледа сурова и невообичаена казна, а годината без блискост е генерално надвор од границите, но се покажа дека не е толку тешка.

Одев на состаноци како и обично, но всушност ништо повеќе не се случи.

Сега, по една година, имам измешани чувства. Тажна сум што за тоа време не сум сретнала личност која била подготвена емоционално да инвестира во мене. Зошто така? Немам одговор на ова прашање. Ми требаше оваа лекција.

Го расчистив умот, сфатив дека е тешко да се задржи интересот за маж без секс, но се потсетив дека сум достојна за ловеубов дури и без флертувачки погледи во деколтето.

Да, имаше разочарување, но и чувство на голема гордост. Сакав да престанам да се чувствувам достапна и застанав. Сакав да чекам личност за која ќе бидам дел од животот и ќе чекам затоа што знам како да ја постигнам својата цел “.

Социологот и психологот Ана Ток рече дека имала слично искуство:

“Имав такво искуство во мојот живот. Во тоа време многу се обидував да ставам крај на неуспешната врска. Бев уништена, а потоа ветив дека никогаш нема да се мешам во врска што првично не ми одговара.

Јас навистина сакав африкански страсти и луда љубов, за што всушност морав да чекам скоро една година. Не можам да кажам дека страдав, не. Ми беше удобно сама. Ми требаше време сама со себе за да дознаам која сум всушност, бидејќи никогаш не сум бил сама од моите училишни години.

Јас не ги решавав моите проблеми сама, немав независни планови за иднината, дури и не знаев кои филмови навистина ми се допаѓаат. Сето ова не беше лесно, но од витално значење.

Имаше моменти кога стануваше целосно депресивно. Тие се повторуваа со завидна фреквенција, околу еднаш месечно, и траеја само два или три дена. Хормоните не се шега, знаете.

Но, дури и тогаш не сакав само секс, туку човечка топлина, опиплива блискост, нежност. Страста и желбата се будат кај жената кога ќе се појави предметот на желба, одеднаш.

Мислам дека обидот да се воздржиш од секс е корисно кога женското самопочитување е нарушено. За да ја вратите силата и да запомните што вредите, понекогаш треба да ја ограничите комуникацијата во спротивниот пол.

На крајот на краиштата, кога сме ранливи и слаби, градењето хармонични односи е доста тешко. Но, препуштањето на немирен секс во име на самопотврдување е многу просто.

За жал, по втор пат само ќе предизвика поголема болка и фрустрација. Затоа, треба да бидете внимателни кон себе и своите желби.

Извор: блитз.бг


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1