ММС

Половина час пред веста за смртта, режисерот Горан Паскаљевиќ ја доби последната награда

Тринаесеттото издание на Меѓународниот фестивал на филмска режија LIFFE  во Лесковац беше отворено вечерва, а наградата „Живојин Жика Павловиќ“ требаше да му биде врачена на режисерот Горан Паскаљевиќ за афирмација на регионалната филмска уметност во светот.

Организаторите соопштија на присутните дека Паскаљевиќ, за жал, не може да присуствува на свеченото отворање, а само половина час подоцна пристигна веста дека тој починал во Париз.

Еден од најценетите европски режисери на независен филм, тој го сними својот прв игран филм „Чувар на плажата во зима“ во 1976 година, и оттогаш сними над 30 документарни и играни филмови низ целиот свет. Тој е режисер на култните дела „Специјален третман“, „Варљиво  лето ’68“, „Буре барут“ и многу други. Минатата година премиерно беше прикажан неговиот нов филм „И покрај маглата“, со кој тој е гостин на домашни и меѓународни фестивали.

По повод наградата, Горан Паскаљевиќ изјави: „Живојин Павловиќ не беше само мој пријател, туку и мој пример. Научив од неговите филмови колку што научив за филмот на Прашката академија. Тој решително влијаеше на мојата работа, која првично беше близу до црниот бран, но јас додадов малку чешки хумор за да избегнам цензура. За мене е голема чест да ја добијам наградата што го носи неговото име “.

Извор: kurir.rs

Клучни зборови: Балкан, вести, горан паскаљевиќ, почина

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.