ММС

Напад со нож во центарот на Париз, најмалку двајца повредени

Во напад со нож во Париз, близу поранешната редакција на сатиричниот магазин „Шарли Ебдо“ тешко се повредени најмалку две лица, а уапсени се и двајца осомничени напаѓачи.

Истрагата за нападот ја презело обвинителството за антитероризам, а францускиот премиер Жан Кастекс свикал кризна седница на кабинетот.

За бројот на ранети има различни варијанти, првично се зборуваше за четворица,а потоа за две лица. Исто така беше нејасен и бројот на напаѓачи, еден осомничен бил многу брзо уапсен недалеку од местото на злосторството, а по извесно време кај блиската метро-станица е приведено уште едно лице, за кое се смета дека е втор напаѓач. Како знак на претпазливост во околината се затворени сите училишта, а регионот е целосно опколен од полициските сили.

DW

фото-DW


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.