ММС

Ураганот Сали предизвика штети помеѓу две и три милијарди долари

Ураганот Сали го погоди брегот на Алабама во Мексиканскиот залив утринава како ураган од категорија 2, откако ветровите се засилија преку ноќта.

Ветровите се забрзаа и дуваат со брзина од 165 километри на час, што може да предизвика големи штети. Ураганот исто така претставува опасност од „катастрофи и опасност по живот“ поплави долж делови на северно-централното крајбрежје на Заливот, соопшти Националниот центар за урагани.

НХЦ претходно објави дека ураганот може да предизвика повеќе од 60 см дожд во некои области додека се движи кон копно. Ураганот Сали го погоди копното во Голф Шорс, Алабама и се движеше кон границата Алабама-Флорида со брзина од 5 км / ч. Ветровите и дождовите ќе се протегаат од Мисисипи до Флорида Панхандл, соопшти НХЦ.

Официјални лица од целиот југ ги повикаа жителите од пониските области да се засолнат од ветровите и дождовите. Но, за некои, бавното пристигнување на ураганот Сали ги оживеа детските спомени од минатите бури кога тие беа од прва рака сведоци на моќта на природата.

Томас Хармс во вторникот гледаше како брановите паѓаат на пристаништето Ферхоуп и се присети на невремето од минатото. Како дете одел со неговиот дедо да ги пречека бурите, сега во вторникот го стори истото со неговиот син.

„Некако го отстранува стравот малку и ви помага да ги разберете и опасностите“, рече Хармс.

„Тоа некако му го пренесов на мојот син, правејќи го истото како порано. Другите му се придружија на столбот за да го следат претстојното невреме.

„Бевме дома и велевме„ досадно ни е “, па се прашував„ како да одиме во Ферхоуп и да видиме како е таму надвор “.

„Како што можете да видите, тоа е прилично лошо “, рече Ворен Баб.

Штетата предизвикана од ураганот Сали се очекува да достигне помеѓу две и три милијарди долари, изјави Чак Вотсон од истражувачкиот центар Енки, кој ги следи тропските бури и ги предвидува трошоците за нивната штета. Таа проценка може да се зголеми доколку има пообилни врнежи од дожд, рече Вотсон.

Пристаништата, училиштата и угостителските објекти беа затворени долж крајбрежјето кога ураганот ја погоди областа. Како бурата се движеше на исток, пристаништата покрај реката Мисисипи во средата повторно се отворија за патување.

Преземено од: http://hr.n1info.com/