ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 09/11/20 8:21 AM

Единаесетти септември 2001. го промени светот

На денешен ден во 2001 година припадници на Ал Каеда киднапираа четири американски патнички авиони и изведоа симултан напад на повеќе цели во САД. Два удрија во кулите на Светскиот трговски центар во Њујорк, популарите „Близначки“. Третиот авион удри на Пентагон кај Вашингтон, а четвртиот се урна во Пенсилванија откако патниците им дале отпор на терористите.

Американските сили десет години подоцна, во мај 2011, во Пакистан го убија водачот на Ал Каеда, Осама бин Ладен. Нападот од 11 септември 2001 означи почеток на бран американски воени интервнции и генерираше низа судири на Блискиот исток…


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1