ММС

Доживеав трагедија која ме натера на аџилак за да си ја смирам душата- Штипјанецот Тони Гицев во Шпанија ќе чекори по патот на „Св. Јаков“

Колкумина од нас доживеале душевна болка и посакале да направат нешто невообичаено, кое би им ја смирила душата?  Секој од нас, на кој му се случило голема тага и разочарување, бара спас, бара лек за душата за да може понатаму нормално да живее, независно дали станува збор за болка поради смрт на некој близок,  предавство, разочарување, неверство… Причини за разочарување има многу, но желбата на сите кои се нашле во таква состојба во  животот е само една- што побргу да најде лек на душевната болка.

Во таква состојба се наоѓа Тони Гицев, кој по потекло е од Штип, но живее и работи во Германија. По распаѓањето на првиот брак, тој ја наоѓа втората среќа со друга жена, со која решаваат животот да го поминат заедно. И така и се случило, 20 години врска, од кои 10 во брак. Се до пред неколку месеци, кога, како што вели тој, сопругата за три дена без збор се спакувала и си заминала.

-Во животот сум правел чудни работи, работев  хуманитарно, патував низ светот, секогаш сум бил позитивен, но сега поради  жената со која живеев последните 20 години сум во состојба да морам да направам нешто за да си го ресетирам животот. Ми пропадна 20 годишна врска и морам ова да го направам за да можам понатаму нормално да живеам. Таа ме напушти со многу лаги кои многу ме погодија. Приказната е за рубруката- верувале или не, и можеби некогаш понатаму во животот ке соберам храброст и време за да ја раскажам.  Таа реши по 20 години да си замине, а јас сум сам на раскрсница и не знам што да направам со себе. Затоа решив да направам нешто што ќе ме врати на нозе, вели Тони.

А тоа нешто што со кое Тони сака да си го врати животот и среќата е патување во Шпанија, одење пеш по вековните патеки а на крајот да се посети гробот на Св. Јаков. Овој гроб со векови го посетуваат сите луѓе од светот, независно од религијата на која припаѓаат. Ова е место е за сите со болка во душата.

-Имам другарка од Канада, на која пред неколку години и почина мајка и. И било  многу тешко, не можела да ја прифати смртта на мајка си и го направила т.н. камино, или пелегрино по шпански а по наше  аџилак. Целата рута е 800 километри, се оди од Франција, преку Пиринеите, 40 дена, колку што трае и христијанскиот пост, бројот 40 отсекогаш имал големо значење во христијанската религија. Но, јас ќе ја одам пократката рута, немам време поради обврските на работа. Најкратка рута од која се добива некој духовен бенефит, тоа се околу 300 километри од Леон до Сантијаго. Во Сантијаго е гробот на Св. Јаков, кој е брат на Св. Јован. Кога раскажував на другарка ми што ми се случило и колку ми е тешко, таа ми кажа дека ја има одено оваа рута  кога  била во тешка психичка ситуација, лична ситуација и многу и помогнало. Затоа јас ќе го направам ова, бидејќи не сакам да паднам во депресија. Под стрес сум и под притисок што понатаму да направам во животот и решението го гледам во духовно патување, кое на некој начин ќе ме врати на вистинскиот пат. Многу луѓе одат таму  само поради духовен мир, а мене тоа ми треба, објаснува Тони.

Овој апостол на Христос е закопан таму и од  800тата година милиони луге го поминале тој пат пеш. Тој пат што сега Тони  ќе го оди е станат многу популарен последните 40 години и тука мирот го наоѓаат луѓе од цел свет.

-Ова не е патување од религиозни причини и сите што го поминуваат патот на Св Јаков, го поминуваат од различни причини, се од различни религии, и повеќето си го наоѓаат она за што решиле да го изодат патот на Св. Јаков. Се оди 30 или 40 километри на ден и можеби првите неколку дена ќе ми биде потешко, но потоа не е тешко. Јас ке пешачам 10 дена. Дење се пешачи а ноќе се спие по специјални хостели, кои се направени по патот за да се олесни патувањето на лугето. Јас одллучив сега, но не е важно кој период од годината се пешачи, секој според своите духовни потреби. Има луѓе кои идат сами цел пат, луге кои сами тргнуваат, па по пат  се групираат, си наоѓаат друштво со кое си ги споделуваат маките, или пак се организираат во групи уште во стартот, се зближуваат па си ги раскажуваат проблемите. Нема потреба од посебни подготовки иако јас последниве недели одам пешки по 15 до 20 километри. Се спакував, со себе ќе носам ранец кој треба да е што полесен, нема потреба да се товарам бидејќи по пат се поминува низ градови и села и може да се купи се, додава тој.

Тони утре наутро, (10 септември) тргнува од  Хajделберг, градот кај што живее, кон Манхајм, Германија, па преку  Париз со автобус заминува за Леон и Кастиља во Шпанија, после 25 часовно патување во петок наутро ќе ја започне својата лична мисија. Вети дека ќе не информира секој ден како го поминува патот и на какви размислувања има, на кој начин ќе си го ресетира животот.

 

Кој е Свети Јаков

Јаков Велики бил еден од дванаесетте апостоли и брат на апостолот – евангелистот Јован. Нивните родители биле Зебедеј и Саломе (сестра на Марија), па тој бил братучед на Исус. Јаков и Јован (заедно со нивниот татко) заработувале за живот со риболов во Витсаида на езерото Генесарет, и во верска смисла тие биле ученици на Јован Крстител. Тогаш Исус ги поканил да му се придружат и тие станале негови апостоли. Заедно со Јован и Петар. Свети Јаков имал посебно место покрај Исус. Тој поминал многу години на територијата на денешна Шпанија и Португалија, каде што го проповедал евангелието.

По Исусовото вознесение и Педесетница, на секој апостол му била доделена земја да ги проповеда Исусовите учења. На Свети Јаков му беше наложено да оди да го објавува „на крајот на светот“ – Пиринејскиот полуостров. Тие не знаеле тогаш за Америка.

Јаков бил првиот од апостолите што умрел како маченик: во 43 или 44 година, Ирод Агрипа го затворил, камшикувал и го отсекол со меч во Ерусалим.

По неговата смрт, двајца негови ученици го пренеле трупот со брод до Шпанија до пристаништето Падрон (околу 40 км југозападно од Сантијаго), а потоа по копно до местото каде што сега лежи Сантијаго де Компостела, каде што бил погребан. (Сантијаго = Свети Јаков). Тогаш неговиот гроб бил заборавен долго време, и по ослободувањето од Маврите, таму биле изградени црква и манастир, а околу него растел град.

Во средниот век, луѓето од цела Европа почнале аџилак до гробот на апостолите, а Сантијаго бил една од трите главни дестинации за аџилак, заедно со Рим и Светата земја. Кога Светата земја веќе не била достапна поради крстоносните војни, Сантијаго добил уште поголема моќ. Тогаш аџилаците изумреле неколку века, а неодамна, а особено по 1989 година, кога папата Јован Павле Втори го посети ова место, луѓето повторно масовно заминуваат на оваа аџилак рута.

Ова е денес позната и важна аџилак рута за аџии од цела Европа и од други места …

Јаков Велики се слави на 25 јули и се смета за заштитник на аџиите. Затоа тој е претставен како аџија со Светото писмо, наметка, капа и стап за одење.

Легендата за братот на апостол Јован е една од најважните приказни во шпанското христијанство. Според легендата, еден човек кој бил пријател на Исус е погребан во катедралата во Сантијаго де Компостела.  Легендите велат дека посмртните останки на Свети Јаков биле пренесени од Ерусалим во Галиција, каде што бил погребан во малиот град Прадон, а подоцна бил пренесен во црквата во Сантијаго де Компостела, која сега е еден од најважните верски центри на цела.  Европа Сепак, многу истражувачи сè уште го доведуваат во прашање идентитетот на остатоците закопани во Галиција.

Криптата на моќта во Сантијаго де Компостела

Не е лесно да се влезе во криптата во катедралата. Поради популарноста на страницата, бројни луѓе чекаат на моментот кога ќе можат да погледнат во ковчегот или да се помолат на Свети Јаков. Внатре во малата крипта, каде што само неколку луѓе можат да стојат во исто време, има мал ковчег.

Во најстариот дел од катедралата, во мала ниша има човечки остатоци, за кои некои веруваат дека одговараат на молитвите и ги остваруваат соништата. За нив, Свети Јаков престојува во ѕидовите на катедралата и ги слуша нивните молитви, а потоа ги претвора во реалност.

Црквата ја посетиле многу познати личности. Кетрин од Арагон отишла таму за да побара помош од Свети Јаков пред да замине за Лондон, а Џек де Молеј исто така ја посетил црквата на крајот на 13 век. Кралевите и кралиците на Шпанија побараа поддршка од Свети Јаков за време на најважните политички настани – создавање на историјата на Шпанија и нејзините колонии. Од 9 век до денес, луѓе од целиот свет патувале до криптата. Сите овие луѓе веруваат дека ги обожаваат вистинските остатоци на човек кој го познавал Исус во храмот.

Човекот во ковчегот

Неговиот датум на раѓање е непознат, но очигледно починал во 44 година од нашата ера. Тој е познат како Јаков Велики и е покровител на Шпанија. Тој беше првиот апостол кој беше маченик. Во Библијата, тој се појавува како Јаков, но во текстовите е познат и како Јаго, Тијаго, Санкт Јакобус и Сантијаго.. Јаков, наводно, бил еден од најблиските луѓе до Исус и единствениот апостол кој бил со него во двата најважни моменти од неговиот живот. Тој се појави за време на преображението на планината Табор и молитвата во градината, но и за време на воскресението на брегот на езерото Тиверија.

 Извор и фото: ancient-origins.net