Шминка за есен, трендови кои ќе ве воодушеват
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 09/3/20 9:34 PM

Шминка за есен, трендови кои ќе ве воодушеват

Есента полека се приближува, а со тоа и шансата повторно да експериментирате со шминка и гардероба. За да бидете информирани на време, погледнете ги трендовите што се истакнуваат кога станува збор за шминкањето за 2020 година.

Изразено  руменило

Во случај да сакате да потенцирате само еден дел од лицето, сè укажува на тоа дека треба да се концентрирате најмногу на образите за време на есента. Во моментот кога ќе изберете нијанса на руменило, слободно нанесете повеќе со четка, бидејќи на тој начин ќе изгледате свежо и одморено.

Неочекувани бои

https://www.instagram.com/p/B2y4uZ_D2QH/?utm_source=ig_embed

Сина, виолетова и циклама – сето тоа се бои што апсолутно може да се најдат на вашето лице за време на есента 2020 година. Комбинирајте ги на очите и усните, и кога, на пример, ставате сина сенка за очи, создадете рамнотежа, карминот да биде неутрален или во боја на месо.

Силен  туш

Таканаречените мачкини очи никогаш не излегуваат од мода. Затоа, оваа есен, одете чекор подалеку и со помош на тушот, нацртајте подебели линии кои влегуваат во изразен  шпиц. Дефинитивно ќе додадете малку драма во вообичаениот изглед, што може да биде само позитивно.

Бордо усни

https://www.instagram.com/p/BzNNNzbou-4/?utm_source=ig_embed

Ако се прашувате каква боја кармин да купите за претстојната есен, одговорот е во нијанса на црвено вино. Покрај тоа што вашата насмевка ќе дојде до израз, покрај тоа, само маскарата ќе биде доволна да го привлече вниманието на околината.

Густи веѓи

Не е тајна дека густите веѓи се многу популарни веќе подолго време. Она што е важно е да се промовира природен изглед, па во никој случај не ги тетовирајте. Наместо тоа, убаво исчешлајте ги, а со кратки потези пополнете ги со моливче за веѓи во соодветна црна или кафеава боја.

Монохромна теракота

Класичната есенска боја е дефинитивно портокалова. Сепак,  одлучете се за нејзината потемна варијанта, слична на теракотата, бидејќи сигурно ќе направи вашето лице да блесне за време на ветровитите есенски денови. Нагласете ги образите и очите со оваа боја.

Враќање на креонот

Љубителите на гранџ стилот ќе бидат среќни кога ќе слушнат дека очите повторно се врамени со црн креон. Нацртајте линии и на горниот и на долниот очен капак, а потоа слободно раширете го креонот, бидејќи токму таквиот ноншалантен изглед ќе биде одличен за вечерните излегувања.

Металик сенка за очи

https://www.instagram.com/p/B3wtSeCHTJ5/?utm_source=ig_embed

За оние есенски вечери кога сакате нешто погламурозно, сетете се на сребрената сенка за очи. Очите ќе изгледаат поголеми, па за целосен ефект нанесете го на горниот капак, но и целата должина на долниот дел од трепките.

Розова доминација

Изберете една розова нијанса, која потоа ќе ја нанесете на лицето во форма на руменило, сенка за очи и кармин. Важно е препаратите што ги користите да не бидат сјајни, туку мат, и треба да се нагласи дека овој вид шминка добро ќе одговара на секоја боја на кожа и коса.

Ненашминкан изглед

Прекрасен чист тен, каде што ќе дојдат до израз вашите природни црти на лицето, е навистина најдобрата шминка за есен. Трикот е да нанесете тенок слој светол прав на кожата, кој ќе покрие мали неправилности, а потоа да ги потенцирате образите, очите и челото со туш и руменило.

Извор: .srbijadanas.com

Фото: confettissimo.com/hr


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7