ММС

Поранешната НБА ѕвезда почина на 53 години

Своевремено еден од најдобрите кошаркари на Портланд Блејзерс, член на онаа генерација која играше во финалето на НБА лигата, Клиф Робинсон, почина денес на 53 годишна возраст. Неговото семејство ја потврди информацијата за медиумите, а причината за смрта засега е непозната

Робинсон играше во НБА 18 години, од 1989 до 2007. Во Блејзерси се задржува до 1997 година и таму го остава своето најбогата наследство. Во 1997 се сели во Феникс, а кратко има настапувано и за Пистонси, Вориорси и Њу Џерси Нетс.

Заедно со Дрекслер, Робинсон беше движечка сила на Портланд и во 1993 година беше избран за „шести играч на годината“ и настапи на Ол Старот следната година.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.