ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/27/20 1:27 PM

Три промени кои му се случуваат на вашето тело кога ќе престанете да јадете бел леб

Лебот е омилена храна за многумина без кои не можат да го замислат денот. Но, исто така, оваа карбонска бомба доаѓа во многу различни форми, од кои некои се штетни за нашето тело и линија, додека други заслужуваат само зборови со пофалби. Откријте што ќе се случи со вашето тело ако целосно го елиминирате белиот леб од вашата исхрана.

  1. Ќе изгубите килограми предизвикани од вода

Лебот е полн со јаглени хидрати, а ненадејната елиминација на истите од навиките за јадење на вашето тело се забележува скоро веднаш во форма на губење на тежината. Но, не станува збор за моментално слабеење, туку за губење на вода што се акумулира во организмот.

Телото ги складира јаглехидратите во форма на гликоген, млечна киселина што ја собира водата. Секој грам јаглени хидрати задржани во организмот ја задржува и врзува три до четири пати повеќе водата во организмот од неговата тежина.

  1. Повеќе нема да бидете гладни цело време

Преработените јаглени хидрати, како што е белиот леб, предизвикуваат ненадеен пораст на вашето тело и скок на шеќерот во крвта, кој потоа паѓа многу брзо. Овие луди промени испраќаат нејасни сигнали до мозокот кои го зголемуваат чувството на глад и копнеж кон храна, поради што се здебелуваме.

Но, тоа не значи дека треба целосно да го елиминирате лебот од вашата диета, туку да ги замените празните калории и белиот леб со оние направени од цели зрна кои го регулираат и балансираат шеќерот во крвта.

  1. Вашата енергија ќе се зголеми и варењето на храната ќе се подобри

За разлика од интегралниот или црниот, белиот леб не содржи влакна што се неопходни за нормално функционирање на цревата и варење. Таквата храна предизвикува запек и дигестивни проблеми.

Откако ќе извадите бел леб од менито и ќе вклучите цели зрна во вашата дневна исхрана, варењето почнува да работи нормално и лесно.

Исто така, јаглените хидрати се храна и гориво за мозокот. Ако е со добар квалитет, мозокот работи нормално, без мешање, но ако храната за мозокот не е здрава, телото реагира негативно и се појавува чувство на слабост и замор.

Преземено од: http://hr.n1info.com/

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1