ММС

Објавено на: 08/27/20 1:19 PM

Чаша кафе или чај дневно нема да ви пречи во бременоста

Чаша кафе или чај на ден нема да и наштети на бремената жена или бебе во развој, велат експертите по една анализа која предизвикале паника и многу испитувања кај докторите.

Експертите од националните здравствени агенции реагираа по контроверзната анализа, како што ја нарекуваат, објавена во списанието BMJ Evidence based Medicine, посочувајќи дека не постои „безбедна количина на кофеин во бременоста“. Во анализата се вклучени 48 различни студии, а авторот Џек Џејмс, психолог од Универзитетот во Рејкјавик во Исланд, се согласува дека заклучоците за штетноста на кофеинот не можат да бидат конечни затоа што студијата само ги анализира веќе објавените податоци.

Сепак, експертите не се согласуваат со оваа проценка. Националната здравствена служба, како и некои други здравствени организации во Велика Британија, велат дека консумирањето 200 мг или помалку кафе на ден не претставува ризик за спонтан абортус или развој на стомакот на бебето. Исто така, Европската агенција за безбедност на храна, како и американските и британските гинеколошки здруженија препорачуваат ограничен внес, но не и целосна апстиненција од кофеин за време на бременоста, пишува ББС.

Австралискиот фармацевт Лук Гресковјак рече дека објавената студија не се согласува со прифатените научни докази: “Има многу промени во бременоста и има многу прашања во врска со што да се смеете, а што не. Затоа, не треба да ја зголемувате анксиозноста или да предизвикате страв. Жените можат да бидат мирни ако пијат кафе умерено за време на бременоста.”

Ендру Шеннан, професор на колеџот Кингс Лондон, рече дека некои од истражувањата направени за анализа не се релевантни бидејќи се потпираат на сеќавањата на бремените жени за тоа колку кофеин пиеле. Покрај тоа, не треба да се исклучуваат и други фактори на ризик што често ги имаат љубителите на кафе, како пушењето. “Како и со многу други намирници и со нормална диета, штетноста најчесто се поврзува со големи дози. Немаме докази дека малите дози на кофеин можат да бидат штетни, затоа советуваме да избегнувате многу кафе или чај”.

Преземено од: http://hr.n1info.com/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.