ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/26/20 2:01 PM

Денеска е меѓународниот ден на кучињата

Од 2004 година, 26 август се одбележува како Ден на кучиња. Идејата ја даде активистот Колин Пејџ, кој сакаше да привлече внимание на грижата за кучињата, како наши лојални пријатели и крајно скапоцени животни.

Тие биле со нас 15 000 или дури и според некои побарувања 30 000 години. Толку добро се имаат прилагодено и толку многу нè сакаат, што е тешко да се остане имун на оваа чиста, безрезервна и доживотна љубов. Има многу кои не веруваат на луѓето, но им веруваат на кучињата, пишува порталот Петфип.

Со оглед на тоа што целта на овој ден е да се подигне свеста кај граѓаните за важноста на заштита на нашите миленици, како и да се поттикне подобра грижа за кучињата, особено оние што се напуштени и живеат на улиците. Дали е добро тие да бидат врзани, напуштени, оставени да се грижат за себе? – Дали е правилно да се тепа, малтретира, запоставува?- Оние прекрасни суштества кои немаат никој освен нас? Можеби не сме заслужиле да бидеме толку многу сакани и безрезервно да ни се даваат, но тие се.

Ќе ги спомнеме и тврдењата на бројни психолози кои велат дека не постои подобар лек за нечие здравје отколку домашните миленици! –  Нивните топли шепи, љубопитни вртења на опашките, нивната блискост… Сето ова ни дава сила да започнеме поупорно во секојдневниот живот.

Денот на кучиња, но и секој втор ден во годината, треба да не потсети колку треба да ја почитуваме нивната љубов, верност и сè што прават за нас од ден на ден. И денес, кога ќе ги завршите сите обврски, поминете квалитетно време со вашето домашно милениче. Ако сè уште немате куче, размислете за посвојување. Ќе ви го направи животот подобар за себе и за него. Среќен светски ден на кучиња на сите нас, пренесува Петфип.

Преземено од: http://rs.n1info.com/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1