ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/21/20 2:29 PM

Како да го дезинфицирате домот по корона?!

Вирусот Ковид 19 кој го нападна целиот свет веќе со месеци гоменува животен тек.

Собирањето во голем број не е пожелно, многумина избегнуваат да одат на јавни места, трговски центри или пазари премногу често. Дури и ако треба да излезат заради обврски, огромното мнозинство луѓе постојано имаат маски за лице и средства за дезинфекција во торбите и џебовите. Но, како да се дезинфицира и стерилизира просторот кога корноната конечно ќе помине?

УВ ламби – дезинфекција без хемикалии

УВ-ламби се одлично решение за дезинфекција на простори, деловни и станбени. Затворена UV ламба стерилизира воздух и предмети со УВ зрачење. Ултравиолетовото зрачење ги отстранува микроорганизмите како што се бактерии, мувла и вируси. Ова е еден од најефикасните начини за дезинфекција на просторот без употреба на хемикалии.

Покрај отстранување на микроорганизмите, оваа ламба исто така отстранува непријатни мириси, спречува ширење на прашина или чад од тутун и им овозможува на луѓето во собата да функционираат полесно и поздраво во неа.

УВ-ламбата може да се користи во бањата и кујната каде живеат повеќето микроорганизми. УВ-ламби, покрај тоа што имаат добар ефект врз просторот во кој се наоѓа, исто така изгледаат убаво, така што нема да се „штрчи“ во кој било деловен или станбен простор каде што сте сместени.

Исто така, тие се лесни за одржување, со едноставно чистење со крпа или алкохол. Користењето на УВ ламба е многу практично, неопходно е УВ-ламбата да се вклучи во електрична енергија, да се вклучи и излезе од просторијата каде што работи, а ламбата ќе започне да работи десет секунди по вклучувањето.

Да се ​​излезе од собата се препорачува заради ултравиолетовите зраци што ги користи кога ќе започне да работи.

Длабоко миење на мебел или марамчиња за дезинфекција за чувствителен мебел

Се препорачува да се направи длабоко миење на мебелот по вирусот, но и за време на истиот од време на време. Ова е многу едноставно за оние кои имаат мебел или еко кожа што можете да ја избришете со средство за дезинфекција на мебел.

Ако мебелот е изработен од еко-кожа, тогаш може да се користат и влажни марамчиња за дезинфекција што можат да ја избришат речиси секоја дамка на мебелот. Исто така, кога станува збор за мебел направен од дрво, постои можност да повикате експерт кој може да го измие и исуши вашиот мебел за само еден час.

По освежување на мебелот, се што е потребно е да се помине со дезинфекционо средставо и да се остави да се исуши.

Како да дезинфицирате луксузен мебел?

Сè што е напишано за длабинско чистење на мебелот во горниот дел од текстот, честопати не може да се користи за луксузен мебел. Затоа, мебелот, како што се кожни аголни комплети, мора да се третира одделно.

Ако некој дел од кожа мебел се извалка, не може да се избрише со обичмо средство за дезинфекција или средство за чистење мебел, бидејќи тоа може да ја оштети кожа. За луксузен мебел од кожа потребно е да се купат специјални средства наменети за таков мебел.

Исто така, постои посебен начин за чистење на таков мебел за да се избегне каква било штета на него. Секако би било добро да имате некакво кебе на мебелот од кожа, кој лесно може да се стави во машината и да се испере ако има истурање на каква било течност или храна. Стерилизацијата на станот после, но исто така и за време на вирусот е многу важна. Стерилизацијата ги убива сите бактерии и вируси што можат да им наштетат на членовите на домаќинството или на работниците во деловните простории.

Преземено од: https://www.danas.rs/

 

 

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7