ММС

Нема веќе журкање и пушење цигари на улица, Шпанија воведе рестриктивни мерки

Уште четири региони во Шпанија ги проширија рестриктивните мерки за спречување на повторна нова инфекција со коронавирус, затворање на дискотеки и забрана за пушење на улица.

Ова беше воведено ден откако се одржаа демонстрациите на противниците на тие ограничувања. Областите на Андалузија на југ, Кастилја и Леон во центарот, Галиција и Кантрабија на северот официјално ги воведоа овие мерки денес, кои се во сила во два региони од недела. Така, од денес, во сила се построги мерки во шест од 17-те региони во земјата. Мерките беа објавени од страна на централната власт во петокот, но регионите се надлежни за нивното спроведување.

Дискотеките и ноќните клубови треба повторно да ги затворат вратите, а рестораните веќе не можат да примаат гости по полноќ. Пушењето ќе биде забрането на улица каде што не е можно да се задржи растојание од најмалку два метра меѓу луѓето, собирите се ограничени на десет лица и посетите на старечки домови се ограничени.

Против мерките вчера имаше протести во Мадрид, на кои присуствувале околу 3.000 луѓе, според портпаролот на полицијата.

Демонстрантите кои биле повикани на социјалните медиуми ја осудија владата за претерување на бројките од заболени во пандемиските, кои според нив ги оправдуваат рестриктивните мерки.

Регионалната влада на Баскија денес прогласи здравствена вонредна состојба што дозволува да воведе построги мерки отколку во другите региони, како што е ограничувањето на движењето, поради „можното цунами на инфекција“.

Шпанија е земја во Западна Европа со најголем број случаи, 343.000 и во просек 115 случаи на 100 000 жители во последните две недели.

Тоа е значително повеќе од 45 регистрирани во Франција, 19 во Велика Британија и 16 во Германија. Сепак, голем број ново откриени случаи на инфекција се асимптоматски и смртноста е значително намалена.

Од укинувањето на многу строгите мерки за изолација на 21 јуни, регистрирани се помалку од 300 смртни случаи, наспроти 28.617 смртни случаи што официјално се регистрирани од почетокот на пандемијата.

Преземено од: http://rs.n1info.com/

Клучни зборови: вести, вирус, дикотеки, ковид-19, корона

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.