ММС

Објавено на: 08/4/20 11:11 AM

Трета среќа: Рудар повторно пронашол камен со милионска вредност во Танзанија

Рудар од Танзанија, Санини Лаизер кој има 52 години го доживеал она што многумина можат само да сонуваат: станал милионер преку ноќ, бидејќи во месце јуни пронашол еден од најретките видови на минерали на светот и тоа во Танзанија.

Среќата повторно била на негова страна. Откако ги продал двата драгоцени камења вредни 3, 4 милиони долари, сега пронашол уште еден танзанит, исто така со милионска вредност.

Го пронашол во северниот дел на Танзанија, а каменот е тежок дури 6,3 килограми. Го продал за два милиони евра кој може да биде искористен за правење накт. Овој камен е посебно интересен поради својата специфична боја: зелена, сина, црвеа и виолетова.

Санини Лаизер, овој среќен рудар има 4 жени и повеќе од триесет деца.

Преземено од: https://biznis.telegraf.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.