ММС

Што да правите на +30 – Вредни совети кои ќе ве заштитат од топлината

Температурата на воздухот се искачува над 30 степени, жешко и загушливо е и преку ноќта. Сончевите зраци горат и ги натера луѓето на улица да бараат барем некоја сенка. Во зима чекаме топлина, а во лето бараме разладување, повеќето луѓе се чувствуваат лошо при покачени температури на воздухот.

За да се спасите од летните грештини, ако е можно, препорачливо е да го напуштите градот, по можност да се барикадирате во селска куќа на планините. Ако тоа не е можно, можете да инсталирате климатизација во вашата куќа или стан за да го оладите воздухот.  За да одржите рамнотежа на водата во топли денови, треба да пиете вода правилно. Експертите не препорачуваат пиење пијалоци кафе во текот на летото, но зелениот чај или хибискус се доста погодни. Се препорачува да пиете литар и пол вода на ден, но само ако вашето тело не се присилува на тоа.

Кога е топло, потењето се зголемува, затоа треба да пиете доволно течности, но не само вода или чај. Се препорачува да се земе вода со доволна количина на јони на магнезиум и калиум. За луѓето кои страдаат од хронични заболувања на кардиоваскуларниот систем и особено за оние кои претрпеле мозочен удар и срцев удар, важно е да се земе минерална вода со магнезиум.

Придобивки за организмот може да донесе само пиење прочистена вода без гас, но исто така можете да користите јогурт во топли денови. Во принцип, не се препорачува да пиете слатки газирани пијалоци за да ја згаснете вашата жед, бидејќи тие само ја влошуваатсостојбата

Обичната вода може малку да се закисели со сок од лимон; од домашните пијалоци се препорачува употреба на ферментиран домашен квасец. Ова само по себе е здрав пијалок и добро ја гаси жедта. Се препорачува да пиете вода во мали голтки со кратки паузи за подобро да ја апсорбирате потта и да бидат корисни.

Не само водата, туку и сезонското овошје и зеленчук ќе помогнат да го задржите вашето тело хидрирано во текот на летото. На пример, сочни свежи домати, миризливи пиперки, праски, јагоди, цреши и лубеница – сето ова се препорачува да се јаде во топло време, под услов да немате алергии и да имате здрав стомак.

Колку е повисоко сонцето во својот зенит, толку повеќе ултравиолетови зраци стигнуваат до површината на земјата. Најкорисен тен се прави наутро или навечер. Исто така, не вреди премногу да се печете, бидејќи можете да му наштетите на организмот.

Треба да избегнувате прекумерна изложеност на сонце. Ако ова не може да се избегне, облечете претежно лабава и широка облека изработена од природни ткаенини.

Во топло време треба да носите отворена облека во светли бои, очила за сонце, шише со вода, капа или чадор. Не треба да консумирате студена вода, затоа што можете да добиете спазам на крвните садови, препорачливо е да се навикнете на нормалната температура на водата.

Оптималната температура на воздухот за човечкото тело е плус 28 степени, односно што било над овој праг се смета за штетно за организмот, бидејќи сите хронични заболувања се влошуваат во топлината.  Следејќи ги овие едноставни правила, можете да го одржите вашето здравје и да ја преживеете топлината.

Извор: здраве.то

Фото: kurir.rs