ММС

Седум починати од ковид, најмладиот 27 годишно момче од Битола

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1621 тестирања, а регистрирани се 138 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-47, Куманово-17, Дебар-10, Штип-16, Прилеп-2, Тетово-2, Велес-5, Битола-5, Охрид-2, Кавадарци-1, Гостивар-10, Крива Паланка-1, Кочани-5, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Македонски Брод-6, Виница-2, Кратово-1, Кичево-3, Ресен-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 144 оздравени пациенти од: Скопје-105, Штип-9, Прилеп-2, Тетово-4, Велес-1, Битола-5, Гостивар-1, Кочани-4, Пробиштип-1, Демир Хисар-2, Берово-1, Кичево-7, Ресен-2.

Починати се 7 лица, две пациентки од Скопје (64 и 67 години), пациентка од Македонски Брод (53г.), пациентка од Кичево (41г.), пациент од Битола (27г.), пациент од Дебар (78г.) и пациент од Штип (64г.). Шест пациенти се починати во болнички услови, а еден вонболнички.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10891,  бројката на оздравени пациенти е 6698, на починати е 493, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3700. Од вчерашните 1 тест е контролен и се евидентира денес. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 4856, активни 1426
 • Куманово 1066, активни 263
 • Дебар 205, активни 117
 • Штип 836, активни 431
 • Прилеп 333, активни 53
 • Тетово 1045, активни 225
 • Струга 449, активни 195
 • Велес 225, активни 22
 • Битола 142, активни 71
 • Охрид 274, активни 86
 • Кавадарци 61, активни 44
 • Гостивар 450, активни 269
 • Гевгелија 22, активни 11 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)
 • Струмица 36, активни 20
 • Крива Паланка 25, активни 11
 • Радовиш 29, активни 23
 • Крушево 16, активни 9
 • Кочани 104, активни 24
 • Пробиштип 53, активни 20
 • Демир Хисар 32, активни 26
 • Македонски Брод 26, активни 21
 • Пехчево 6, активни 0
 • Берово 5, активни 1
 • Валандово 6, активни 0
 • Виница 16, активни 12
 • Делчево 5, активни 4 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 14, активни 8
 • Свети Николе 222, активни 175
 • Кичево 160, активни 97
 • Ресен 147, активни 31
 • Неготино 25, активни 5 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

 

Направените 1621 теста се преку: ИЈЗ-729, ЦЈЗ Скопје-24, Авицена-168, Биотек-146, МАНУ -83, Жан Митрев (Филип Втори)-226, Систина со ПЦР метода -171, Судска медицина -2, ЦЈЗ Битола-53, Инфективна клиника-14, ГАК-5. Досега во земјата се направени вкупно 103938 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 89 пациенти. На кислородна поддршка се 49 пациенти, 1 на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 10 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 2 деца позитивни, како и 2 пациенти суспектни на вирусот. Во ГОБ „8 Септември“ примени се 6 нови, вкупно хоспитализирани се 87 пациенти. На респираторна машина се 4 пациенти. Во болницата во Битола се хоспитализирани 30, а во болницата во Штип се хоспитализирани 41 пациент. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 120 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

 • Чаир – 168
 • Аеродром – 161
 • Бутел – 92
 • Гази Баба – 139
 • Центар – 128
 • Карпош – 128
 • Сарај – 70
 • Кисела Вода – 158
 • Ѓорче Петров – 101
 • Студеничани – 54
 • Шуто Оризари – 113
 • Арачиново – 24
 • Илинден – 23
 • Петровец – 17
 • Чучер Сандево – 10
 • Сопиште – 20
 • Зелениково- 8
 • Странец – 8
 • Нераспределен- 4