ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 07/30/20 1:38 PM

Учениците во Шкотска се враќаат во училиште од 11 август

Училиштата во Шкотска ќе се реотворат на 11 август, најави шкотската премиерка Никола Старџен, а пренесува „Би-Би-СИ“.

Локалните власти можат да одлучат за фазно отварање на училиштата, но сите ученици се очекува да бидат вратени во училишните клупи до 18 август.

– Морален и образовен императив е децата да се вратат на училиште што побрзо и побезбедно, рече Старџен.

За да им се помогне на училиштата таа најави зголемување на финансиските средства за вработување на повеќе наставници и финансии потребни за дезинфекција и мерки за засилено чистење.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7