ММС

Објавено на: 07/29/20 9:27 AM

Во САД 1.592 починати за 24 часа, најмногу од мај наваму

Коронавирусот не стивнува во Соединетите Американски Держави. Синоќа беше соопштено дека по 2,5 месеци е регистриран нов неславен рекорд во починати за 24 часа – 1.592. Бројот на заразени во САД од почетокот на пандемијата достигна до 4,3 милиони, а на починатите – 150 илјади.

Поради состојбата со коронавирост, во САД траат жестоки расправи за повторно отворање на училиштата. Претседателот Трамп и неговата администрација заговараат враќање во училишните клупи, додека некои наставници и здравствени работници се повикуваат на продолжување на концептот за онлајн настава.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.