Монструмот кој уби и изеде седум деца конечно кремиран- Телото со години му беше изложено во музеј
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 07/23/20 3:10 PM

Монструмот кој уби и изеде седум деца конечно кремиран- Телото со години му беше изложено во музеј

Си Квеј (32), серискиот убиец на канибали, чии жртви биле деца, конечно е кремиран откако неговото измачувано тело било изложено во музеј во Тајланд со децении.

Квеј беше осуден за убиство на седум деца, а потоа нивните остатоци ги зготвил и ги изел. На судењето призна дека ги убил децата, но тврдеше дека не ги јадел. Тој беше егзекутиран со стрелање во 1958 година во Бангкок, по што неговото тело беше балсамирано и изложено во медицински музеј, каде што стоеше до минатата година, кога групите за човекови права започнаа петиција со која се бараше да се отстрани телото.

Тој бил запален и погребан според будистичките ритуали во храмот Нонтабури, кој се наоѓа недалеку од Бангкок. Телото било чувано изложено како предупредување

Д-р Прасит Ватанапа, професор на Медицинскиот факултет, рече дека телото на Квеј е изложено како предупредување.

– Покажувањето на неговото тело требаше да ги натера луѓето да разберат дека ако извршат кривично дело, ќе има казна. Сепак, групите за човекови права истакнаа дека имало злоупотреба, што сфативме – рече Ватанапа.

Името на чудовиштето вКеј сè уште го користат родителите во Тајланд како закана за децата: „Бидете добар или Си Квеј ќе дојде и ќе ве однесе“.

Во средината на минатиот век, полицијата успеа да пронајде остатоци од четири од седумте жртви што Си ги зготвил и ги изел. Останатите три никогаш не биле пронајдени.

Храмот во кој Кју е кремиран денес се наоѓа веднаш до неславниот затвор Бенг Куанг каде Си ги поминал последните денови.

Извор: telegraf.rs

Фото: bangkokpost.com

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7