ММС

Објавено на: 07/20/20 7:24 PM

Поради болеста „син јазик” утре затворен добиточниот пазар во Трубарево

ЈКП „Гази Баба 2007″ ги известува сточарите, трговците и угостителите дека добиточниот пазар во населеното место Трубарево утре нема да работи.

Како што соопшти Општина Гази Баба, причината за затворање на пазарот е појавата на болеста „син јазик” кај говедата, овците и козите.

– Согласно препораките од Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) пазарите нема да работат се додека трае оваа епидемиолошка состојба – се вели во соопштението од Општина Гази Баба.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.