ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 07/20/20 10:59 AM

Мегапроект: Русија ја почнува својата делница од автопатот „Европа – западна Кина“, долг 8.500 километри

Во Русија почнува изградбата на автопатот Москва – Нижњи Новгород – Казањ, кој е дел од меѓународниот проект „Европа – западна Кина“, а се реализира во соработка меѓу Русија, Казахстан, Белорудија и Кина.

Премиерот на Руската Федерација, Михаил Мишустин, оцени дека овој прокт има посебно значење за целокупниот евроазиски простор“, пренесува „Спутник“.

Должината на „новиот пат на свилата“ е 8.500 километри, од кои околу една четврина се на руска територија.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1