ММС

Објавено на: 07/14/20 11:43 AM

„Да не беа тие, ќе исчезневме“: Овие три Албанки спасија неколку српски села

Помина повеќе од една деценија откако српски ергени (слично како и многу Македонци – н.з.), својата среќа почнаа да ја бараат во Албанија, донесувајќи ни’ снаи од таа земја. Времето минуваше и тие жени навистина остануваа со своите момчиња, им изродија деца и сега веќе, слободно можеме да речеме, оживеаја некои српски села, пишува „Еспресо“.

На Пештер се наоѓа селото Буѓево и селското училиште, кое по една деценија е повторно отворено. Од 12 ученици колку што во моментот учат во него, 11 се родени од Албанки.

Уште во 2006 година Вера дојде од Скадар во Србија. Таа и нејзината сестра живеат во село во близина на Сјеница. Омажени се за двајца браќа и заедно имаат пет деца.

„Навистина, на село е тешко, но каде и да се омажев ќе морав да работам, да подигнувам деца, семејство“, вели Вера.

Недалеку од нив живее Љуља, која пред 13 години се омажи со Марко. И таа е среќна. Имаат три деца. И не се кае што дошла да живее тука.

Многу Албанки се угледале на нив, па, според некои евиденции, во тој крај ги има педесетина.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.