ММС

Објавено на: 07/14/20 9:29 AM

Еко алкохол- Виски ќе се продава во хартиено шише

Еден од најпознатите марки виски – Џони Вокер, наскоро ќе биде спакуван во ново картонско еколошки пакување.

Мултинационалната компанија за производство на пијалоци „Диагео“ го создаде првото картонско шише во светот за алкохолни пијалоци, кое е целосно без пластика.

Компанијата изјави дека има намера на почетокот на идната година на пазарот на една земја да го понуди ова пакување, а после тоа и ширум светот.

Шишето е направено од дрвена пулпа, е во согласност со меѓународните стандарди за храна и пијалоци и може целосно да се рециклира. Внатрешноста е заштитен со тенок филм од смола, кој е целосно разградлив. Чепот ќе биде изработен од алуминиум.

Иако повеќето од вискито на Џони Вокер се спакувани во стаклени шишиња, „Диагео“ рекле дека бараат начини да користат што е можно помалку пластика во своите пакувања, а покрај тоа, со правење стакло исто така се троши енергија и генерира емисија на јаглерод диоксид.

Виски: .rts.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.