ММС

Објавено на: 07/13/20 10:07 AM

Катастрофални поплави какви што не се паметат половина век во Кина

Долината на реката Јангце е погодена си незапамтени врнежи во последните 50 години и со поплави со многу човечки жртви. Досега се регистрирани повеќе од 140 загинати, јавува АП.

Речиси цела континентална Кина е погодена со невремео, вклучувајќи ги и регионите на западот на земјата – Тибет и Синѓијанг, изјави заменик-министерот за вонредни состојби Женг Гуаогуанг. Штетите се проценуваат на повеќе стотици милиони долари.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.