Италија најверојатно ќе ја продолжи вонредната состојба
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 07/10/20 1:23 PM

Италија најверојатно ќе ја продолжи вонредната состојба

Вонредната состојба која е прогласена во Италија поради пандемијата со новиот коронавирус најверојатно ќе биде продолжена и по 31 јули, кажа денеска премиерот Џузепе Конте.

Конте кажа дека со оглед на ситуацијата во земјата „би било разумно да се продолжи вонредната состојба“.

– Се’ уште ништо не е одлучено, но најверојатно одиме во таа насока, рече Конте.

Вонредната состојба им дава на регионалните власти дополнителна моќ да имплементираат процедури и да помогнат да се запре ширењето на коронавирусот. Ова може да вклучува рестрикции во патувањето, затварање на јавни места и забрана за јавни собири.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7