ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 07/10/20 9:56 AM

САД ќе и’ продаде на Јапонија 105 борбени авиони Ф-35 за 23 милијарди долари

Стејт деепартментот потврди дека е одобрена можнoста за продажба на 105 ловечки звиони Ф-35 на Јапонија за 23 милијарди долари, јавува „Ројтерс“.

„За американските национални интереси е витално да и’ помогнеме на Јапонија да развие и одржува ефикасна одбранбена сила“, се наведува во соопштението на американскиот државен секретаријат и се истакнува дека предложената продажба на борбени авиони немаlo да го наруши воениот баланс во тoј дел на Азија.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1