ММС

Објавено на: 07/7/20 8:57 PM

Зошто ни се јаде благо кога сме под стрес?

Сите знаеме дека кога сме под стрес сакаме нешто благо. Зошто е тоа така објаснуваат научниците.

Би требало да знаете дека шеќерот е најбрз извор на енергија за нашиот организам – објаснува професорот Ахим Петерс од  Либечкиот универзитет. Според него, тоа значи дека нашете тело е направено да сака шеќер и не’ мотивира да го конзумираме.

Кога сме под стрес, расте и нивото на хормонот кортизол. Тогаш нашето тело сака шеќер бидејќи неговото конзумирање може да го зголеми нивото на хормонот серотонин, кој смирува. На тој начин организмот бара нешто за опуштање. Шеќерот во овој случај, делува како награда за мозокот.

 

Извор: dominomagazin.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1