ММС

Филипче: Простото споредување бројки за Ковид-19 не ја дава вистинската слика за состојбата

Простото споредување само на бројките не е показател на состојбата, туку битно е да се знае на што се должи зголемениот број новодијагностицирани лица со Ковид-19. Системот што го спроведуваме на широко тестирање и идентификување на сите, па и асимптоматските пациенти, сметам дека е одличен. Секаков друг, поинаков пристап, може да доведе одеднаш да бидат пренатрупани болниците, а токму тоа сакаме да го избегнеме. Затоа споредувањето на простите бројки на регионално ниво нема смисла, истакна министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска работно ги посети Општата болница во Охрид и Специјалната болница за ортопедија и травматологија „Свети Еразмо” .

Како што појасни Филипче, практиката во земјата е да се врши широко тестирање, не само на лицата со симптоми, туку и нивните контакти, со што се овозможува навремена изолација и предвидување на притисокот врз здравствениот систем, сето тоа заради ограниченоста на болничките капацитети.

– Огромен процент од новодијагностицираните се асимптоматски или со лесна слика, но со тестирањето можеме да предвидиме што ќе се случи како притисок врз болничките капацитети, како врз болниците, така и врз кадарот. Сметам дека системот на широко тестирање е одличен, секако друг пристап може да значи дека во еден миг болниците ќе бидат затрупани со пациенти, а тоа сакаме да го избегнеме, рече Филипче.

Притоа посочи дека пандемијата на коронавирусот во светот не спласнува, секаде каде се попуштаат рестриктивните мерки има нови заразени. Има податоци и на зголемен број заразени и во околните земји, за што било дискутирано изутринава во Комисијата за заразни болести, а биле остварени и комуникации со здравствените власти во сите околни земји, со цел да се согледа вистинската епидемиолошка слика во регионот.

Што се однесува на одредени забелешки за политичка заднина при донесувањето одредени одлуки од страна на Комисијата за заразни болести, министерот категоричен дека ниту една одлука, решение, препорака на Комисијата од почетокот на кризата со коронавирусот не била со политичка цел. Напротив, како што истакна, „одлуките беа носени врз основа на медицински, епидемиолошки показатели, параметри и податоци што ги анализиравме”. Во таа насока се спроведува и сегашната анализа за согледување на актуелната состојбата со епидемијата во регионот.

Министерот имаше средба со медицинскиот персонал на Општата болница во Охрид, посочувајќи дека болницата е еден од регионалните центри каде уште од самиот почеток на кризата беше определен дел лекари специјалисти, експерти, капацитети за третман на пациенти со Ковид-19. Тој ја поздрави подготвеноста на охридскиот медицински кадар за брза реакција и нивното ефикасно приспособување на новонастанатите околности.

МИА


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.