ММС

(Видео) Не можам да ви ветам дека ќе бидеме прваци, но и дека нема да бидеме- Почина познатиот селектор Илија Петковиќ

Легендарниот фудбалер и познат фудбалски стручњак Илија Петковиќ почина денес во Белград. Оваа вест длабоко ги потресе неговите колеги и соработници кои, шокирани од вестите, ги објавија своите последни поздрави до поранешниот тренер.

Постарата генерација добро се сеќава на фудбалската магија на Илија Петковиќ на теренот, додека помладата популација го памети како селектор, кој ги одведе Србија и Црна Гора на Мундијалот во Германија во 2006 година.

Познатиот лапсус Петковиќ на конференцијата, по успешно пласирање со само еден гол примен за време на квалификациите, влезе во аналите на српскиот спорт. И самата реакција и насмевка на тогашниот селектор ни кажува колку бил човечки и спортски голем.

-Не можам да ви ветам дека ќе бидеме светски прваци, но не можам да ви ветам и дека нема да бидеме, рече тој и остана запаметен.