ММС

Објавено на: 06/22/20 5:11 PM

Тешко е да се биде Ром и хомосексуалец на Балканот- Азис прогласен за балканска геј икона од Deutshe Welle

Германско издание ја прогласи бугарската поп-фолк ѕвездата Азис за геј икона на Балканот. Кралот на поп-фолк во Бугарија е опишан како „бугарски Ром и геј“, а во написот не не е поштеден делот од неговата лична историја, вклучително и дека е роден во женски затвор.

„Хомосексуални уметници во Југоисточна Европа: помеѓу конвенциите, црквата и клишеата“ тоа е насловот на главната сторија во германското издание на Deutshe Welle за хомофобијата на Балканот, во која еден од главните ликови е фолк идолот Азис.

Текстот покажува како балканските земји сè уште се борат да прифатат разноликост, пишува „Монитор“.

“До ден-денес ме гледаат со предрасуди, кои веројатно ќе ме придружуваат до мојата смрт. Дури и кога имав само пет-шест години, децата одбиваа да си играат со мене затоа што установија дека мирисам. Мајка ми ме капеше и ме парфимираше пати на ден, таа дури ме облекуваше претежно во бела облека за да ме направи почист, но тоа само ја потенцираше мојата темна кожа уште повеќе “, признава Азис.

Од германското издание ја нагласуваат неговата популарност ширум светот, вклучително и Азија. Според авторите, тој го испровоцирал конзервативното патријархално општество на Балканските земји, иако во исто време стиховите на неговите песни имаат длабоко значење.

“На мојата позиција како успешен уметник од денешна гледна точка, бојата на мојата кожа и мојата сексуалност се простливи. Јас ја претставувам слободата и ова ги загрижува некои, затоа што многумина сакаат сите ние да бидеме бели и да имаме сини очи. Да се ​​биде црн и хомосексуалец е тешко не само во Бугарија, туку и насекаде. Не сме добредојдени “, сподели изведувачот на „Хабиби“.

Видеото за песната на Азис насловена како „Who Cares“ е додадено на материјалот на Deutshe Welle. Една од водечките фотографии е исто така од видеото за оваа песна, а на спотот се гледа впечатливиот бакнеж меѓу пејачот и ѕвездата од филмовите за возрасни, Алекс Марти – Италијанец со 120 целосни филмови во геј порно. Во спотот Азис е во афера, додека поранешната плејмејкерка Светлана Гуштерова ја игра улогата на негова сопруга. Двајцата се во улога на полицајци кои се среќаваат тајно. Не недостасуваат зачинети моменти како бакнежи, па дури и сцени во креветот.

Азис само пред неколку месеци повторно ја разбранува јавноста, кога на Инстаграм објави неколку нови фотографии, што доведоа до многу негативни и иронични коментари. Многу негови обожаватели беа воодушевени како тој изгледаше, но неговите недепилирани гради станаа вистинска сензација. Тој се налути и гласно ги прозва критичарите:

„Зошто носиш капа, што си без капа ?! Гледајте, луѓе. Запрете со влакната на моето тело. Јас не сум ниту твој сопруг, ниту дечко, ниту брат! Само тогаш имате право да страдате и да плачете поради мојот изглед! Не ви се допаѓаат влакната на моето тело? Марш од мојот Инстаграм! Пред тоа, кога носев шминка и носев високи потпетици, плачевте по мене и сакавте да бидам маж. Сега врескате дека било премногу природно и влакнесто! Ај сиктер “- напиша тој.

 

Извор: show.blitz.bg

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.