ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/13/18 1:09 PM

Се најавуваат протести во Атина и во Преспа против договорот

 

На денот кога Македонија и Грција ќе го потпишат договорот во Преспа, а веројатно тоа ќе биде в сабота, таму ќе се одржи протест, но истовремено  ќе се протестира и во Атина. Ова денеска преку социјалните мрежи го најави Комитетот за борба за грчкиот карактер на Македонија.

– Ако Ципрас се обиде да оди во Преспа, онаму каде што се светите останки на Павлос Мелас и на останатите Македономахи што ги дадоа нивните животи за слободата на татковината, соопштуваме дека ќе бидеме таму, десетици илјади за да не дозволиме да се потпише договорот – соопшти Комитетот за борба за грчкиот карактер на Македонија, кој ги повика да се придружат, а пратениците да си дадат оставка од нивните пратенички места.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, по информацијата дека веројатно в петок, во грчкиот Парламент ќе се одржи расправа за постигнатиот договор, организаторите на протестите повикуваат на собир на атинскиот плоштад Ситагма, во исто време додека пратениците дискутираат за содржината на договорот.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1