ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/21/20 12:03 PM

Со велоспед му пркoсат на корона вирусот во Загреб

Загреб се одлучи за алтернативен вид на превоз. Се плашат да се возат во градските автобуси и ширење на вирусот.

Пандемијата со корона вирусот, ограничувањата во јавниот превоз и страв од гужви довеле до тоа во Загреб тешко да се дојде до велосипед повеќе.

Во еден меѓународен трговски ланец кој продава спортска опрема, во одделот за велосипеди и опрема за велосипедизам е потполно празен.

Во ланецот на продавницата изјавиле дека продаваат се поголем број на велосипеди и дека граѓаните купуваат повеќе видови превозни средстава што се на две тркала.

Малку поинаква ситуацијата е во специјализираните продавници кои продаваат нешто поскапи велосипеди. Во една од овие продавници изјавиле дека оваа година за месец ипол продале повеќе велосипеди како за пола 2019 година.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7