Ленин живее уште во сибирска шума
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/17/20 8:27 AM

Ленин живее уште во сибирска шума

Рускиот фотограф Слава Степанов планирал во почетокот на јуни да замине на службен пат во рускиот регион Омск, кога се сетил на матната и интригантна сателитска форографија што ја видел пред неколку години, пишува „Радио слободна Европа“ на англиски јазик.

Така, еден ден од својот престој во Омск тој одвоил да го посети градот Тјукалинск. Поставил дрон за јасно и од високо да ја види шумата и мочуришното предградие.

„Тоа што гоо ткри дронот беше импресивно, неверојатно.  Во должина од 300 местри, со кирилски букви на височина од 82 метра, на борови стари по неколку децении и напишано името ’Ленин’“, вели Степанов.

Владимир Илич Ленин беше основач и прв комунистички водач на Советскиот Сојуз.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7