ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/10/20 10:13 AM

Екстремисти уништија цело нигериско село, убија 70 луѓе и го украдоа добитокот

Милитанти од групата Боко харам убија намалку 69 луѓе и уништија едно село до темел во северната нигериска држава Борно, потврдуваат од три извори.

Милитантите во селото Фадума Колорам свигнале со џипоци и мотоцикли и почнале да пукаат со автомати по секого. Го уништиле селото и однеле 1.200 грла камили и добиток.

Локални извори велат дека селаните биле нападнати зашто милитантите се посомневале дека на нигериските сили за безбеднст им давале информации за движењето на припаднициите на Боко харам.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7