ММС

Веселин Вујовиќ ненадејно го напушти ППД Загреб

Веселин Вујовиќ го заврши својот втор мандат на клупата на ППД Загреб по само осум месеци. Неговото заминување ги шокираше сите, но се чини дека овој ракометен стручњак имаше добри причини за ваквата радикална одлука, оставајќи го клубот буквално преку ноќ.
Финансиската криза предизвикана од пандемијата на коронавирус ги погодува сите, а тоа ќе има особено влијание врз спортот. Првиот удар веќе го почувствуваа скоро сите, вклучително и ракометарите на ППД Загреб. Намалувањето на платите на играчите и стручниот штаб беше логична одлука, но одредено долгорочно планирање на буџетот на клубот е практично невозможно во овој момент.
Со сите проблеми, челниците на ППД Загреб беа изненадени од одлуката на тренерот Веселин Вујовиќ (59), кој денеска објави дека го напушта клубот!
„За жал, поради лични причини и приватен проблем што не можам да го решам со тоа што сум отсутен од Србија, морам да го напуштам Загреб“, рече Вујовиќ, додавајќи:
„Жал ми е што го напуштив Загреб, но не можам да бидам на две места истовремено. Кога ќе го решам проблемот што го имам, ако РК ПДД Загреб го сака тоа, јас ќе бидам среќен да се вратам. Му благодарам на раководството на клубот за разбирањето и жал ми е што ги поставив во неблагодарна позиција со мојата одлука. Се надевам дека играчите имаат корист од работењето со мене во нивниот напредок. Дефинитивно ќе ги следам и ќе навивам за нив, но и за клубот. Загреб е мојот втор дом и ако ситуациите дозволуваат, секогаш сум подготвен да се вратам, рече Вујовиќ.
За жал, овие „лични причини“ ја открија само тешката состојба во клубот, кој веќе ги започна подготовките и градењето на тим за следната сезона, во која ќе игра елитна група од ракометната Лига на шампиони. Тимот ги напушти Дамир Бичаниќ (се повлече во пензија), Јосиф Ерес, Радивоје Ристановиќ и Гаспер Хастраник , а од најавеното засилување има и Владета Матановиќ, Чига Малакар, Тодор Јандриќ, додека во текот на сезоната пристигнаа Милош Бозовиќ и Никола Граховац. Покрај тоа, сè уште се чека потписот на капитенот Златко Хорват , кој требаше да игра барем уште една сезона во дресот на ’Загреб’ пред неговото заслужено пензионирање.
Реално, не е лош тим, но за да бидеме конкурентни со најсилните и најбогати клубови во Лигата на шампионите, сепак му треба уште едно зачудувачко име. И за него во овој момент на пари – не . И тоа е точно една од причините за заминувањето на Веселин Вујовиќ, што треба да се додаде во претходно споменатите „лични причини“. Јасно е, додадете и значителен пад на платите …
Но, она што е таму, челниците на ППД Загреб веќе започнаа да бараат нов, поевтин тренер, а неговото име ќе биде вистинско изненадување.
Хрвоје Хорват (42) беше спомнат уште порано , но тој е поврзан со Нексе од Нашице и тешко дека ќе биде во најтесниот круг на кандидати сега. Но, има уште позанишни имиња на ракомет.

 

Т-портал