ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/18/20 8:29 AM

Светот не се смирува: Погранична размена на оган меѓу индиската и кинеската војска

 

Двете најмногубројни земји во светот разменија оваа седмица оган на кинеско-индиската граница. Ранети се неколкумина војници од двете страни на граничната линија. Судирот меѓу Индија и Кина во деловите од државата Сиким, односно покраината Ксијуанг, како што Пекинг го нарекува подрачјето на Тибет, не е нов. Во последниот случај на отворен судир учествуваа околу 150 војници од двете страни. Во разменета на оган од двете страни на надморска височина од 5.000 метри се ранети четворица индиски и седуммина кинески војници. По неколку часа, договорен е прекин на пукањето од страна на офицери на двете армии.

Кина и Индија никогаш не објавиле војна меѓу себе, иако судирите на нивните војски на граничните линии меѓу Индија, Кина, Непал и Бутан се честа појава. Сепак, еденомесечниот судир што избувна во октомври 1962 година остана официјално забележан како кинеско-индиска војна, па поради тоа и не чудно што во светот се гледа со страв на овие нови „пушкарења“ помеѓу двете земји што располагаат со нуклеарно оружје.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7