Русија за Ленин годишно троши по 200.000 долари - ММС
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/2/20 7:46 AM

Русија за Ленин годишно троши по 200.000 долари

Еден од најголемите следбеници на идеологијата на Маркс и Енгелс, Владимир Илич Ленин, кој почина во 1924 година, е погребан во мавзолејот во близина на московски Кремљ. Интересно е што лидерот на Октомвриската револуцијс не е традиционално погребан ниту кремиран, но неговото тело е целосно сочувано. Положено е во стаклен ковчег, кој е изложен повеќе од 90 години.

Тоа годишно ја чини Русија 13 милиони рубљи или околу 200.000 долари. Во Русија имаше иницијатива за класичен погреб на Ленин, но Кремљ таквата идеја ја отфрли.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7