РСБСП: Бидете внимателни и одговорни зад воланот за првомајските празници! - ММС
ММС

РСБСП: Бидете внимателни и одговорни зад воланот за првомајските празници!

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) во пресрет на првомајските празници апелира до сите учесници во сообраќајот да возат одговорно, да ја почитуваат поставената сообраќајна сиганализација, да не возат под дејство на алкохол и да ги почитуваат правилата за ограничување на брзината.

Посебен апел упатува до младите возачи, како најранлива категорија учесници во сообраќајот, трезвено и одговорно да учествуваат во сообраќајот бидејќи, потенцираат, само така ќе пристигнат безбедно на саканата десинација.

Покрај почитување на препораките за заштита од ширење на вирусот, укажува РСБСП, особено важно е внимателно и одговорно  учество во сообраќајот. Искуствата од минатите години загрижуваат, а загрижува и фактот што и покрај тоа што интензитетот на сообраќајот е значително намален, во последниот период се случија неколку сообраќајни незгоди со загинати и тешко повредени лица.

-Меѓународниот ден на трудот, најчесто се користи за патување, излети во природа и дружење со семејствата и пријателите. Пандемијата со Covid 19, забраната за собирање во поголеми групи, препораките за социјална дистанца и делумното ограничување на движењето, оваа година ќе остават своја трага и ќе влијаат на тоа како ќе се прослави и како ќе се однесуваат граѓаните на овој празничен ден. Голем дел од граѓаните оваа година ќе останат во своите домови, а еден дел секако ќе ја искористат оваа празнична можност да отпатуваат кај своите блиски, во викенд куќи, во планина, на езеро,…. За голем дел од граѓаните оваа ќе биде можност да се излезе од изолација, можност да се „земе” свеж воздух, да се наполнат со нова енергија, оптимизам, нови сили, идеи, визии,… Секако дека оваа ситуација е добредојдена и препорачена во овие моменти, наведува РСБСП.

Во овие моменти, потенцира РСБС, важно е да се знае, да се задржи здравиот разум и одговорноста, да се почитуваат сите препораки на здравствените институции и надлежните органи со цел заштита од понатамошно ширење на вирусот. Доброто празнично расположение треба да остане, да биде присутно и да продолжи и после празниците.

-Совесното учество во сообраќајот е одраз на одговорни и стабилни лица и затоа РСБСП уште еднаш апелира за одговорно и внимателно учество во сообраќајот бидејки последиците и загубите од сообраќајните незгоди се фатални, трајни и ненадоместливи.  Безбедното одвивање на сообраќајот зависи од сите нас поединечно, од нашите лични одлуки и дејствија кои ги преземаме. Затоа, мислете на време. Да не се каете за последиците, бидете одговорни учесници во сообраќајот. Внимателно и одговорно учество во сообраќајот, внимателно возење е основен предуслов за безбедни празнични денови, соопшти РСБСП посакувајќи им на патниците безбедни празници.

МИА