ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 04/17/20 2:05 PM

Тимотеј: Да беше до лажичето, свештенството ќе изумреше

Митрополитот Тимотеј не се согласува дека причестувањето е главниот проблем околу епидемијата со корона вирусот, бидејќи да беше така, смета тој, свештенството одамна ќе изумреше.

-Не е причеста зараза, не е лажичето, туку човекот…Ние имаме некогаш по илјада верници што се причествуваат, а кој знае какви болести има некој од нив. Да зависеше од тоа свештенството требаше да изумре, а фала богу најдобар век на живеење имаме, изјави Тимотеј околу жестоката расправа што се отвори на социјалните мрежи дали да се  забрани овој чин и воопшто дали да останат отворени црквите на Велигден, бидејќи дел од обичаите е да се користи исто лажиче.

Според Тимотеј причесна има дури вечер, а тогаш има полициски час и ќе нема верници, така што нема основа за толкава паника.Тој рече дека размислувале за тоа дали да користат ракија за дезинфекција на лажицата, како во Русија, но немале време тоа да го организираат, а неприфатливо било верниците да си носат лажици  од дома.

 

Независен весник


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7