ММС

Објавено на: 04/13/20 6:58 AM

Велигден во Загреб: Свештеник држи миса врз „зебра“ на улица, луѓето клекнати на тротоар

Неверојатна сцена вчераутро, на првиот ден од католичкиот Велигден, е снимена во загрепскиот кварт Савица. И покрај забраната за одржување верски собири поради мерките против коронавирусот, свештеник одлучил да одржи своевидна улична миса, пишува „Индекс хр“.

Свештеникот литургијата ја држи од „зебра“ на пешачки премин, а верници клекнале на тротоарите.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.