ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/26/20 11:04 PM

Тој луд свет:Зошто мажите си ги натопуваат тестисите во соја сос?

 

Од неодамна машкиот свет се зарази со нов предизвик, кој многу бргу се рашири преку интернет заедницата – станува збор за тестирање на рецепторите за вкус, кои наводно се наоѓаат во тестисите. Мажите ширум светот сами ја тестирале оваа хипотеза, натопувајки си ги тестисите во соја сос.  Ова е особено попларно  на мрежата за поставување видео содржини- Тик-Ток.

Како почна се?

Неофицијалното истражување ојавено во 2013 година укажа на можноста од постоење на помалку видови  рецептори за вкус. Тестирањето е направено на лабораториски глувци, а повторно  ожива неодамна, кога корисниците на Тик-Тока решиле овие тврдења да ги проверат. Експертите кои ги консултирале  „Men’s Health“  откриле дека и по сена на убивање на ваквиот вид забава, сепак, не постојат рецептори за вкус на тестисите.

“Точно е дека неколку истражувања покажаа дека постојат рецептори за вкус, кои се наоѓаат на нетипични места, вклучувајки и некои делови од ткивото на стомакот, внатрешните органи и тестисите. Межутоа, тие резултати се однесуваат на глодарите и не постојат никакив докази или хипотези  дека вакво нешто постои и кај лугето или кај било кое друго суштество. Исто така станува збор и за рецептори кои се разликуваат од оние во устата, кои нам ни служат да го почувствуваме вкусот на храната“,  објаснил психијатарот, Кирен Кенеди.

Но, и покрај советувањето на експертите мажите, кои овој тест го испробале на себе тврдат дека чувствуваат слан вкус. Дали станува збор за лага или се тоа можеби мажи со вишок на самодоверба.  Експертите овие тврдења ги објаснуваат со можноста поради самиот мирис на соја сосот, кој ни е познат, па сеќавањето на вкусот предизвикува лажна сензација. Психијатрите советуваат дека доколку сеупте не сте го пробале овој тест, тоа и не го прават, бидејки единствено што ќе почувствуваат е чешање поради тоа што многу солениот сос сте го ставиле таму каде не му е место.

Фото: blic.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7