ММС

Дали знаете зошто не е добро да се варат јајца на висока топлина?

За совршенa кајгана или варени јајца, препишете го трикот со кој се служат готвачите во рестораните и ќе имате оброк без грешка…

За да не ги преварите или препечете јајцата, топлината не смее да биде силна. Ако шпоретот е ставен на премногу силен оган, изматените јајца нема да бидат кремасти, што е она што сите го сакаме. Кога ќе почнеме да вариме јајца, протеините почнуваат да коагулираат, и ако премногу долго се варат, тие почнуваат да се затегнуваат до тој степен што ќе излезе целата течност и јајцата стануваат гумени, суви и без вкус.

Колку подолго се варат јајцата, толку повеќе протеините коагулираат и колку е повисока температурата, толку побрзо тоа се случува. Пониските температури го намалуваат ризикот од прекумерна коагулација.

На пример, идеална кајгана бара да ја тргнете од ринглата непосредно пред да бидат готови јајцата, бидејќи сè уште ќе задржи доволно топлина за да се „довршат“ пред да се послужат.

Кога варите јајца, можете да го појачате огнот само кога не ги готвите до крај. Ставете ги јајцата во ладна вода. Водата треба да биде околу 2,5 см над јајцето. Појачајте го шпоретот и кога ќе зовријат, тргнете ги од огнот и покријте ги со капак.

За средно меко варено јајце, оставете ги покриени во врела вода 4 минути, за меко тврдо варени јајца 10 минути, и целосно варени по 15 минути.

Потоа, нежно удрете ги со лажица на неколку места и префрлете ги во мраз ладна вода и оставете ги барем една минута.

Ако јадете меко варени јајца или ги подготвувате за Велигден, прескокнете го чекорот за кршење на лушпата.

Извор: denar.mk


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.