ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/26/20 10:45 PM

Короната ќе заврши, па на тренинг без гаќи, докторите велат дека така ризикот од инфекција е намален

Исис Брионес верува дека неносењето гаќи во теретана и’ го сменило животот.  Таа во една прилика кога тргнала да вежба  заборавила во ранецот да стави резервни гаќи, но се одлучила да ризикува.

„Изненадувачки е, но од тогаш не носам гаќи кога одам да вежбам.  Јас веќе никогаш нема да носам гаќи додека тренирам а мислам за ова треба да размислат и други жени“, изјавила таа за порталот Health.com.

Таа откри и дека никогаш не сакала да носи гаќи, бидејќи и’ се оцртувале низ панталоните и затоа секогаш бирала танги гакички.

„Првпат кога дојдов во теретана без гаќи, сфатив дека чипката и сатенот  не ме иритираат и дека ништо не ме чеше. Сфатив дека послободно се движам, истегнувам и трчам“, додала таа.

Гинекологот д-р Сара Јарвис се сложува дека постојат предности. Таа за порталот Fabulous Online  појаснила дека ефиксното тренирање значи и потење, а инфекциите кај жените најчесто се јавуваат на интимниот делна кој се собира влага.

„Така во секој случај ќе го намалите ризикот од инфекција, но ако не ви е пријатно вежбањето без гаќи, тогаш одберете памучни, тоа е материјал во кој кожата може да дише“, порачала д-р Јарвис.

Фото: grin.co


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1