ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/4/18 11:33 AM

Ерупција на вулкан во Гватемала – 25 мртви, има повредени и исчезнати

По ерупцијата на вулканот на Хаваи, нова природна катастрофа го тресе светот – викендов еруптираше вулканот Фуего во Гватемала. Агенцијата за прирони катастрофи во земјата соопшти дека има 25 настрадани и неколку десетици повредени и исчезнати.

Поради ерупцијата на вулканот кој исфрла црн чад и пепел кон небото, евакуирани се околу 100 локални жители, а меѓународниот аеродром во главниот град ја затвори единствената писта со која располага.

Управата за цивилно воздухопловство соопшти дека пистата е затворена поради вулканската пепел за да се загарантира безбедноста на патниците и авионите.

Вулканот Фуего се наоѓа на околу 40 километри југозападно од главниот град Гватемала Сити.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1