– ММС
Забава избор на уредник

Брза и здрава салата со сардини и зеленчук

Состојки:

помала главичка зелка  во зависност од тоа за колку луѓе се работи
стандардна конзерва сардини
лажичка рен
лажица мајонез
кисела краставичка

патлиџан
семки по избор
сол, црн пипер
оцет од јаболко
магдонос, целер

Ситно исечкајте ја зелката, додадете сол и црн пипер по вкус. Додајте малку оцет од јаболко, рен и мајонез, убаво измешајте.
Исцедете ги сардините од маслото, додајте во зелката и само малку и измешајте па додајте ги исечканата кисела краставичка и патлиџан. Обилно нафрлете од семките и сечкан магдонос и гранчиња целер.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Лограње

X

Регистрација