ММС

Објавено на: 03/24/20 3:43 PM

Силно закрепнување на азиските пазари

Азиските акции силно закрепнаа во вторникот бидејќи ветувањето на Федералните резерви за бесповратно финансирање го ослабна болното оптоварување на финансиските пазари, дури и ако тоа не го ублажи сегашното економско влијание на коронавирусот.

Иако Wall Street изгледаше неимпресиониран, инвеститорите во Азија беа доволно охрабрени за да ги подигнат E-Mini фјучерсите на S&P 500 за 3 проценти, а јапонскиот Nikkei на 6,2 проценти. Ако се одржи, тоа би било најголемиот дневен пораст за Nikkei од крајот на 2016 година.

MSCI најширокиот индекс на азиско-пацифичките акции надвор од Јапонија скокна за 4,2 проценти на повеќе од половина од падот во понеделникот. Shanghai Blue Chip Index доби 2,7 проценти.

Европа изгледа за нијанса е пооптимистична бидејќи фјучерсите Euro Stoxx 50 се зголемиле за 3,3 проценти, а фјучерсите FTSE за 3,1 проценти.

Во својот најнов драстичен чекор, Fed понуди да купи неограничена количина на средства со цел да се стабилизира пазарот и да го прошири својот мандат на корпоративни и мини обврзници.

Бројките се секако високи, а аналитичарите проценуваат дека пакетот може да позајми на нефинансиските компании четири трилиони долари или повеќе.

Извор: denar.mk


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.