ММС

Објавено на: 03/5/20 3:57 PM

Моќен природен лек! Маслото од ѓумбир го брка стресот, ги лечи сите симптоми на вируси и настинки!

Ѓумбирот има неверојатни лековити својства, и е тестиран за многу здравствени проблеми.

Од него може да се прави и масло во комбинација со маслиново масло кое ги лечи симптомите на настинка и вируси. Покрај тоа, одлично е и за масажа на телото, особено за релаксација по стресен период.

Подготовка:

Исецкајте го ѓумбирот заедно со кората колку да наполните шолја од 2,4 дл. Во огноотпорна тава истурете шолја маслиново масло и додадете го ѓумбирот. Печете во рерна два часа на 70 степени Целзиусови. Газата стиснете ја со рацете за да исцедите колку што е можно повеќе. Истурете во тегла и ставете го датумот кога сте го направиле. Обично може да се употребува околу шест месеци. Чувајте го на темно и ладно место.

Употреба:

Додадете го маслото во врела вода, главата прекриете ја со пешкир и вдишете.

Извор: denar.mk


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.