ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/31/18 10:05 AM

Наставник спречил масакр во училиште во САД

Ученик, вооружен со два пиштола, вчера отворил оган и повредил еден ученик и еден наставник во средното училиште во Индијана – информираат американските медиуми.

Наставникот Џејсон Симен од училиштето во Нобелсвил во американската држава Индијана, бил застрелан трипати кога го совладал ученикот на под и ги спасил неговите ученици. Ученикот Итан Стоунбрејкер изјавил дека најверојатно ќе имало уште ранети, ако еден наставник не го совладал напаѓач, кој го извадил пиштолот и отворил оган додека класот пишувал тест.

„Нашиот наставник веднаш скокна врз него, го зеде пиштолот и го сруши на подот. Да не беше тој, сигурно ќе имаше уште повредени“, додал Стоунбрејкер.

Според властите, напаѓачот дејствувал сам, но сепак не даваат повеќе информации.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1