ММС

Објавено на: 02/7/20 7:02 AM

Македонците во САД в недела ќе навиваат „Медена земја” да добие Оскар

Обединета македонска дијаспора, организација на Македонците во САД, организира настан во Вашингтон по повод доделување на филмската награда Оскар за која е номинаран и нашиот документарен филм „Медена земја”.

Во соопштение за јавоста испратено вчера, ОМД ги поканува Македонците во Вашингтон да дојдат на настанот на кој оскаровската вечер ќе се прикажува во живо и заедно да дадат поддршка и охрабрување за „Медена земја”. Церемонијата со доделување на наградите Оскар се одржува в недела во Лос Анѓелес.

-Настанот ќе биде одбележан со изложба на фотографии од фестивалот Галичка свадба од фотографот Дејан Станковски и ќе се служи македонска храна и вино, се вели во соопштението.

За првпат во историјата на македонската кинематографија, наш филм е номиниран во две категории – за најдобар документарец и за најдобар странски филм.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.